Traditionally road races are in relatively short supply in January

BLAST RUNNING 10km, Edinburgh, January 16

Sean Chalmers set a PB in taking the race title in 29:51, an astonishing five minutes ahead of all the opposition.

Nicole Jackson was first woman in a PB 39:58.

Overall:
1 S Chalmers (I’ness) 29:51
2 E Convery (Achilles Heel RC) 35:19
3 O Duffy (Edin) 35:35

M60: 1 J Crookston (PH Racing) 38:51

Women:
1 N Jackson (C’gie) 39:58
2 L Richardson 41:18
3 K Mitchell (W40) 41:47

Full results on Run Britain here

BLAST RUNNING 5km, Edinburgh, January 16

Overall:
1 J Redding (L’gow, M40) 16:26
2 N Renault (Edin, M35) 16:55
3 C Brooks (M40) 18:46

M70: 1 E Norton (PH Racing) 20:02

Women:
1 J Turner (PH Racing, W40) 20:43
2 G Mccaffer (Moth, W45) 21:05
3 A Malcolm (Fife, W50) 22:09

Full results on Run Britain here

STUBBINGTON 10km, Fareham, January 16

Overall: 1 R Lovejoy (AFD) 32:38; 2 W Grace (Chich) 32:41; 3 G King (Win) 32:54
M60: 1 J Cross (Hart RR) 39:32; 2 M White (Stubb G) 39:40. M65: 1 P Guest (Ports J) 39:47; 2 P McAuliffe (M&M) 40:59; 3 M Hargreaves (Ports) 41:01. M70: 1 P Young (Ryde) 45:06
Women: 1 N Mitchell (Read) 33:13; 2 C Thorp (Ports) 35:35; 3 L Locks (AFD, W45) 35:36
W40: 1 T Anderson (Win) 36:31. W45: 2 C Metcalfe (Ryde) 37:44; 3 N Moxham (Gosp) 38:12. W50: 1 S Gurney (Win) 38:06. W55: 1 T Train (Ryde) 40:30. W70: 1 P Forse (Stubb G) 48:47

ESSAR FOUR VILLAGES HALF MARATHON, Helsby, January 16

Overall: 1 M Kallenberg (Card) 67:22; 2 G Priestley (Salf) 68:33; 3 C Prior (Card, M40) 71:30
M50: 1 M Russell (Salf) 76:04; 2 R Affleck (Prest) 76:45. M55: 1 S Watmough (Warr) 79:27; 2 P Mills (Holc) 80:34. M60: 1 C Bishop (Warr) 80:20. M70: 1 M Walker (S’port W) 98:08
Women: 1 A Bracegirdle (Salf) 75:20; 2 K Longley (Liv PS, W45) 78:26; 3 E Renondeau (Cheshire Dr, W40) 78:58

OUNDLE NEW YEAR 10km, Oundle, January 16

Overall:
1 R Gibbs (Skegness and District Running Club) 34:14
2 J Whitehead (PNV, M40) 34:16
3 N Batavia 34:45

M60: 1 B Whitehead (Kett) 37:58

M70: 1 A Hawkes (Corby) 43:55; 2 E Winstone (Bush J) 44:52

Women:
1 N Martin (Kett, W35) 38:27
2 E Eveleigh 41:53
3 C Stewart (W40) 43:19

Full results on Run Britain here

OUNDLE NEW YEAR 5km, Oundle, January 16

Overall:
1 J Chennell (Kett) 15:51
2 S Edwards (Poole R) 16:05
3 R Pavey (Higham) 16:15

Women:
1 L Marsh (Higham, W45) 23:28
2 J Ashby (Stilt, W50) 24:12
3 C Danns (Redwell Runners, W50) 25:44

Full results on Run Britain here

GREENWICH PARK 10km, London, January 16

Overall:
1 V Lio 33:54
2 D Evans (M40) 34:55
3 O Van Zul 35:12

Women:
1 A Jay 42:32
2 H Seamer 45:31
3 L Brewington 46:03

SLAUGHTERFORD 9, Chippenham, Wiltshire, January 16

Overall:
1 J Cracknell (L Goat) 54:23
2 A Daniel (T Bath) 55:23
3 O Copping (T Bath) 55:29

Women:
1 H Fell (T Bath) 66:40
2 V Ratcliffe (Somer, W40) 67:56
3 M Maxwell (Chipp, W40) 71:56

W55: 1 L Porter (Bitt) 75:11

BATTERSEA PARK HALF MARATHON, Battersea, January 15

Ben Howe won the multi-lap around Battersea with a clear win and PB.

Overall:
1 B Howe (Dulw) 70:40
2 A Carter (Bath) 71:42
3 J Sudmeier (Serp) 71:49

M50: 1 S Baines (THH) 73:06

Women:
1 H Tyldesley 87:21
2 F Allard 87:37
3 J Dring-Morris (TVH) 87:40

Full results on Run Britain here

TAVY 5km, Tavistock, January 15

Overall:
1 L Hamley (N Dev, U20) 16:06
2 A Murray-Gourlay (Taun, W) 17:04
3 J Cooper (Erme, M35) 17:45

M75: 1 A Houghton (Tav) 23:57

Women:
1 Murray-Gourlay 17:04
2 N Kelly (Tav) 19:02
3 C Steven (Tav, W55) 21:49
Full results on Run Britain here

WESTON PROM 5, Weston-Super-Mare, January 13

Overall:
1 B Robinson (B&W) 25:49
2 A Baker (N Som, M40) 26:29
3 T Swinn (S’ville) 26:43

M45: 1 K Summers (Weston) 27:14

M50: 1 S Wood (Cleve) 28:12

M60: 1 P Dodd (Chep) 30:46

M65: 1 S Owen (Chep) 32:21

Women:
1 J Beckingham (S’ville) 28:52
2 K Dicks (GWR) 29:16
3 K Roy (Chep, W35) 29:19

W35: 2 A Smith (P’fract) 30:37

W40: 1 A Hughes Davies (Arena) 30:10; 2 S Duncan (Weston) 30:48; 3 V Ratcliffe (Somer) 31:28

W45: 1 E Hines (Chipp) 30:30

W50: 1 C Fowler (Chep) 30:58; 2 N Davies (Weston) 32:29; 3 N Morgan (Chep) 33:05

Full results on Run Britain here

GARSTANG 10km, Garstang, January 9

Overall:
1 S Evans (Prest) 32:43
2 J Beech 32:48
3 A Curran (B’burn RR) 34:37

M60: 1 D Lord (Trawd) 38:50; 2 P Muller (N Masters) 39:17

Women:
1 H Brown (Bolt) 38:58
2 M Heald (L&M, W35) 39:28
3 M Lowe (Horw, W40) 43:19

Draycote Winter 10km, Oxfordshire, January 9

Overall:
1 J Bennett 32:52
2 N Smith 34:55
3 N James (M40) 36:11

M50: 1 D Impey 37:34

M60: 1 R Sheen 39;59

M70: 1 D Coates (Cher) 47:00

Women:
1 R Andrews (R&N) 40:09
2 R Davies (W40) 43:46
3 H Al-Anazi 43:53

W60: 1 K Bond (Dav) 45:37

Mornington Chasers Regents Park 10km, London, January 9

Overall:
1 D Burbidge (High, M50) 37:38
2 S Walker (Wimb W) 38:01
3 K Xiang (W) 38:55

Women:
1 Xiang 38;55
2 R Armstrong (Orion) 44:49
3 C Pedwell (W40) 52:43

LANCASTER 5km SERIES, Lancaster, January 8

Overall:
1 A Fairbairn (Thornton C, M45) 18:21
2 J Tyldesley (BWF, M35) 18:33
3 D Barras (Thornton C, M35) 18:42

Women:
1 A Crawford (W35) 18:54
2 G Draper (Lyth, W35) 19:23
3 H Fletcher (Sedbergh) 19:50

RUNTHROUGH TATTON 10km, Knutsford, January 8

Overall:
1 N Martin (Sale) 31:18
2 D Orr 34:42
3 D Berry 35:20

Women:
1 S Barron (W35) 42:30
2 C Bradley 43:17
3 A Barron (Dronfield RC) 44:54

Windsor Lake Runs, Dorney, Buckinghamshire, January 8

Overall (10km):
1 B Kruze (Strat) 31:44
2 M Burdus-Cook (Strat, M45) 34:08
3 D Vogwell (M40) 35:51

Women:
1 R Brown 36:17
2 J Matthews 38:19
3 Y Hardy Brown 46:18

Overall (13.1M):
1 J Local (Belg) 75:25
2 L Butler 80:14
3 S Thornton 87:34

Women:
1 C Bradley (Clap) 90:17
2 V Simon-Shore (W40) 94:16
3 K Sheppard (W40) 1:41:00

METRO ABERDEEN PROMS 3km, Aberdeen, January 7

Overall:
1 M Mueller (Metro) 9:17
2 A Johnstone (R&N) 9:19
3 J Battershill (Edin U) 9:21

Women:
1 L Todd (Shet, U15) 11:00
2 R Hislop (Metro) 11:01
3 A Tawse (A’deen, U17) 11:20

Full results on Run Britain here

Exmouth 5, Exmouth, January 4

Oliver White won the overall race while his parents Des and Alison were both first in the over-65 categories.

Kirsteen Welch, who finished third overall less than 200 metres behind the men’s winner, won the women’s race in 27:58.

Overall:
1 O White (Exm H, M35) 27:27
2 T Emmett (Axe V, M40) 27:41
3 K Welch (Sidm, W) 27:58

Women:
1 Welch 27:58
2 F German (SWRR) 31:07
3 E Dyson (Haldon, W35) 32:18

W55: 1 C Newman (Exm H) 32:20

W60: 1 C Benstead (Okehampton) 33:48; 2 J Reay (Exm H) 36:19

Full results on Run Britain here

CENTRAL LANCASHIRE NEW YEAR HALF MARATHON, Preston, January 2

Overall:
1 G Williams (Swan, M35) 74:40
2 E Kerins 76:00
3 C Morgan  76:13

M55: 1 S Chambers (Salf) 82:00

M60: 1 D Lord (Trawd) 84:09

Women:
1 E Taylor (Stoke, W35) 81:18
2 C Molinaro (Clap C, W35) 83:28
3 B Houghton (FCR) 87:01

Full results on Run Britain here

LEIGH-ON-SEA 10km, Leigh-on-Sea, January 2

Overall:
1 M Stapleton (S’end, U20) 34:09
2 R Gillard (S’end) 34:17
3 O Randall (S’end) 34:37

Women:
1 L Colman (S’end, W40) 38:31
2 C Brooks (E Esx) 41:03
3 E Johnson 41:04

Full results on Run Britain here

NORTH LAKES HALF-MARATHON, Cockermouth, January 2

Overall:
1 S Nutter (Kesw, U20) 69:33
2 B Rooney (Bord H) 74:36
3 S Stephanou (R&Z) 78:19

Women:
1 E Neil 88:33
2 H Wooten (Kesw) 88:44
3 N McNally (P’stone, W50) 99:29

full results on Run Britain here

Serpentine New Year’s Day 10km, Hyde Park, January 1

Tom Aldred, a M40 competitor from London Heathside, gained a narrow victory in this traditional New Year’s Day event around Hyde Park which attracted just over 400 competitors.

Sarah Winstone led home a competitive women’s race in a PB of 36:41 with both Caoimhe Fhogartaigh, Rose Penfold and Melissah Gibson all finishing within 150 metres and half a minute of the winner.

Overall:
1 T Aldred (Lon H, M40) 31:53
2 C Sandison (Ful) 32:01
3 A Mussett (Col, M40) 32:44

Tom Aldred (Cliff Hide)

M50: 1 S Baines (THH) 33:52

Women:
1 S Winstone (Soton, W35) 36:41
2 C Fhogartaigh (Lon C, W35) 37:07
3 R Penfold (Ful) 37:08
4 M Gibson (Eal) 37:11

Chard Flyer 10km, Devon, January 1

Overall:
1 M Sandiford 34:54
2 S Dixon 35:08
3 M Lusby (Wells) 35:12

Women:
1 E Batt (R forever) 45:22
2 E Wood (Axe V, W60) 47:50
3 H Hole (Mine, W50) 48:41

CLEETHORPES AC NEW YEAR’S DAY 10km, Cleethorpes, January 1

There were wins for Lewis Jagger and Becky Briggs.
Overall:
1 L Jagger (Shef/Dearn) 30:47
2 M Bowser (Linc W, M35) 31:14
3 A Dalton (Clee) 33:00

Women:
1 B Briggs (CoH) 35:35
2 S Wallis (Linc W) 36:31
3 R Gallop (Newk, W35) 37:04

W45: 1 J Blizard (Roth) 37:48

Full results on Run Britain here

Hangover 5, Belper, Derbyshire, January 1

Overall (tough 5M):

1 L Beresford (Riply) 28:19
2 L Dunne (R’cliffe) 28:56
3 T Gill (Mat) 29:30

Women:
1 G Hayley (Mat, W40) 32:03
2 L Riddle (Mat) 36:00
3 E Broughton (Rip, W40) 36:00

W50: 1 E Stone (Wirks) 37:53

WYMONDHAM AC NEW YEAR 10km, Wymondham, January 1

Overall:
1 S Huntington (Norw) 32:38
2 J Nixon (St Ed, M35) 33:08
3 F Webb 33:19
M60: 1 J Moore (Norf G) 37:50

M70: 1 K Bowman (Colt) 45:23

Women:
1 T Anema 37:55
2 K King (St Ed) 38:38
3 H Carr 40:05

Full results on Run Britain here

» For more recent results, CLICK HERE